Řezání papíru

Nechte si u nás papír nařezat s respektem k jeho dráze

Papír lze nařezat na mnoho způsobů podle potřeby výsledného výrobku, tiskové technologie a zpracování. Pokud se chcete dozvědět více, máte dvě možnosti – buď se ponoříte do následujícího textu, který Vám poskytne všechny odpovědi, nebo nám dáte informace o Vašem záměru a my to vyřídíme za Vás.

Když je potřeba papír před tiskem, vazbou nebo jiným zpracováním z velkého archu řezat na produkční formáty, musí řezu předcházet rozhodnutí o orientaci dráhy vlákna papíru. Ta může být buď široká (BB, short grain) nebo úzká (SB, long grain). Úzká dráha znamená, že dráha papíru je rovnoběžná s delší stranou papíru (takový případ B1 se označuje 70 x 100), u široké dráhy je vlákno rovnoběžné s kratší stranou papíru – takovou B1 značíme 100 x 70. Absolutní většina grafických papírů ale existuje pouze v úzké dráze.

Klíčové pravidlo zní, že dráha vlákna papíru musí být vždy rovnoběžná se hřbetem publikace, tedy s bigem. Jsou tu ale výjimky, např. chceme-li nelepený bigovaný výrobek zpevnit a jsme si jisti svým rozhodnutím, orientujeme vlákno napříč bigy. Navíc existuje i spousta aplikací, kde dráha papíru nehraje roli.

Dráhu papíru řešíme i u tak drobného výrobku jako je vizitka. Tu orientujeme tak, aby byla pevnější po delší straně – má úzkou dráhu.

Z naší vlastní praxe doporučujeme maximalizovat velký tiskový arch na 33 x 48–49 cm pro digitální produkci. U vizitek pak využíváme arch 33 x 19,5 cm (10TA z B1 – tento arch pojme na rozdíl od A4 formátu 10 vizitek standardního i kreditkového formátu a celková vytíženost velkého archu stoupne z 80–90 vizitek na 100 ks).

Také u tisku publikací se zejména u vyšších nákladů snažíme pracovat s papíry ve vhodné dráze a omezit plýtvání, případné odřezky využít pro sekundární produkci, volný prodej nebo pro výrobu zápisníků.

Pracujeme-li s dražším materiálem, je dobré dvakrát měřit a jednou řezat.

Papíry formátu A4 nabízené v našem e-shopu jsou vždy řezány jako 9 kusů ze základního formátu B1, tedy v úzké dráze a jsou značeny 21 x 29,7 cm.

Do hry u řezání samozřejmě vstupuje úspornost spojená s minimalizací odřezků, přesto ale vždycky nějaké, byť minimální vzniknou. Na vyžádání přidáme odřezky papíru k zakázce. Pro školy, vzdělávací a charitativní organizace poskytujeme odřezky i nad rámec zakázky, stačí projevit zájem.

Ceník

Cenu řezání papíru počítáme následujícím způsobem a uvádíme ji včetně DPH:

50+(n*6), kde n je počet řezaných archů ze základního formátu. To platí u normálního množství papíru, tedy výšky stohu max. 5 cm. Řez většího množství papíru je kalkulován individuálně.

Kontaktní informace