O kraftovém a recyklovaném papíru

Cena recyklovaných papírů není ani vyšší, ani nižší, je jen jiná. Recyklovaný papír s sebou nese hodnoty, které za to stojí. A recyklování je obsaženo v samé DNA celého ekosystému papíru.

Kraftový papír 

Kraftový papír je velmi oblíbený pro svůj dřevitý vzhled a přírodní barvu. Jeho další důležitou vlastností je pevnost. Ve skutečnosti ale nejde o recyklovaný papír. Klasický kraftový papír je vyráběn ze dřeva jakožto primární suroviny, sulfátovým procesem, který zvyšuje pevnost. Ne nadarmo je jeho název odvozen od německého slova kraft – síla. Na našem e-shopu je k dostání pod značkou Kraftpak.

To, že kraftový papír není recyklovaný, nevadí – už to, že se při jeho výrobě nepoužívají bělidla, mu zajišťuje místo v systému udržitelných papírů. Zároveň ale recyklovaný být může! Nebo alespoň z části. V naší nabídce do této kategorie spadají papíry SH Recycling či Kraft 2–3.

Recyklovaný papír

Papír, při jehož výrobě bylo určité procento dřevité hmoty nahrazeno sběrovým papírem. Obecně platí, že čím více je papír recyklovaný, tím méně je kvalitní. Příkladem budiž rolička od toaletního papíru, vyráběná z už několikrát recyklovaných papírů, kterou vlastně ani nemá smysl třídit.

Na druhém pólů se nachází moderní inovativní recyklované papíry s vysokou kvalitou, při jejichž výrobě se často nerecykluje jen papír, ale i další zajímavé suroviny. Naše oblíbená italská papírna Favini, představila přibližně v době vzniku naší firmy řadu papíru Crush. Název je odvozený od drcení zbytků ze zpracování potravin, které by jinak byly vyhozeny. Hrozny, kukuřice, citrusy, ořech, mandle, třešně, olivy – to jsou jen některé z odstínů. Krom toho, že jde o klasický papír s příběhem, je to hlavně velmi kvalitní materiál, který dobře vypadá a lehce se zpracovává. Z čeho je tedy složen? Základem papírové hmoty je dřevní celulóza. Primární vlákno je ze 40% recyklované, z celé hmoty je pak 15% právě z organických zbytků. Tento poměr a velmi kvalitní zpracování vede k papíru s 2–3x vyšší cenou než Ekoprint, ale za to použitelnému na všechny myslitelné aplikace. Podobným způsobem vyrábí Favini další řady papírů: Remake založený na zbytcích kůže, Refit ze zbytků textilní výroby. Nejdále jde však tato papírna v řadě Shiro Echo, která nabízí papíry složené ze 100% z invazivních řas vytěžených z benátské laguny. Nějaký typ inovativních recyklovaných papírů má ve své nabídce většina velkých papíren západního světa (Mohawk, Keaykolour Recycled, Gmund Heidi, Biocycle).

Mýty spojené s recyklovanými papíry

Cena

Cena recyklovaných papírů není z mého pohledu ani vyšší ani nižší, je jen jiná. Cenu chápu jako konstrukt, který jak známo, má málo společného s hodnotou. Mohu koupit o pár korun na kilogramu levnější křídový papír, ale často ani nebudu znát jeho původ, nehledě na přidávání neobnovitelných surovin pro dosažení jeho specifických vlastností. Recyklovaný papír s sebou nese hodnoty, které za to stojí. A recyklování je obsaženo v samé DNA celého ekosystému papíru.

Je levný a levně vypadá

Ano, slyšeli jsme to my i vy: „Tohle nechci, vypadá to levně“. Základní recykly, jako Ekoprint z produkce české papírny Aloisov nebo 75% recykl Viprint ze Slovinské papírny Vipap, mají charakteristiky, které se většinově spojují s levností: našedlý, hrubý, s nehomogenní plochou. Co to ale znamená? Že zákazník neměl peníze na bílý papír? Vždyť cena papíru netvoří ani čtvrtinu ceny zakázky. Zákazník se pro recyklovaný papír spíše vědomě rozhodl a je si vědom jeho přidaných hodnot.

Naštěstí se recyklované papíry vyrábějí dost dlouho na to, abychom měli dnes v nabídce i recyklované papíry, které vypadají jako běžný papír z primárních vláken. U řady papírů se navíc inovacemi podařilo některé z výše uvedených negativních vlastností eliminovat. A nové typy stále přibývají. Vzhledem k poptávce po udržitelných materiálech se papírnám stále vyplatí investovat do nových řad papíru.

Argument kvality

Klíčem je podíl druhotné suroviny ve hmotě (PCW – post consumer waste) a další faktory ve zpracování. Např. Šedé knižní lepenky či papíry řady Ekoprint, mají podíl recyklátů ve hmotě 100%. Jsou tedy vysoce ekologické, ale kladou určité překážky – mohou se lámat, mít kolísající kvalitu, hůře se na ně tiskne. 

Příklad: Obálka komiksové série Traum Tomáše Motala, pro niž byl využit Ekoprint 250 g, se ukázala na digitálních strojích netisknutelná. Oříškem zde byly její velké barevné plochy a komplikací pravděpodobně povrchové napětí papíru a také jeho prašnost. Rozhodli jsme se tedy nakonec využít ofsetový tisk. Na papír v bloku, Ekoprint 140 g, se naopak tiskne dobře i na méně robustnějších strojích, a to zejména proto, že jde o syrový černobílý tisk bez polotónů. Omezení tedy nakonec přineslo pozitiva: Obálky z ofsetu disponují vysokou kvalitou a jsou tištěny za stejnou cenu jako při digitálním tisku. Tisknou se však ve vyšších nákladech dopředu na více vydání, bloky zase září velmi sytou černou, na ofsetu nedosažitelnou, a je možné je v sériích vždy dotisknout dle poptávky, což šetří Tomášovi peníze vložené do tiskovin na skladě.

Jak funguje tisková reprodukce a dokončení na recyklovaných papírech?

Z výše uvedeného už pomalu vyplývá, že každý papír, nejen reyckl, má své adekvátní zpracování. Nemohu tedy od přiznaného recyklu chtít muzeální kvalitu reprodukce ani čekat, že bude v ohybu pevnější než k výrobě obalů určená lepenka z primárních vláken.

Jde tedy o znalosti, design a správnou volbu papíru. Na to jsme tu právě my. Nejen, že papíry prodáváme, ale denně je také zpracováváme a známe tak jejich přednosti i nedostatky. Ideální postup je pak takový, že výběr papíru konzultujete u větších projektů už ve fázi tvorby designu nebo i před ní, kdy ještě lze daná specifika a požadavky obousměrně ovlivnit.

Je samozřejmě řada aplikací, které je možné vytisknout na jakýkoliv papír, dle líbí/nelíbí. K profesionální práci, produkční kvalitě ale patří vědomá rozhodnutí, která vychází z kontextu a jdou do důsledků.