Horká ražba & slepotisk

Královské disciplíny

Muzeum umění Olomouc

Tisk oškrábete, ražba je napořád.

Na úvod pojmy:

Horká ražba neboli hotfoil je aplikace fólie (imitující nejčastěji drahý kov) teplem přes kovový štoček na papír, samolepku nebo plátno. Industry standard říká, že fólie je pouze na povrchu bez protlačení. V případe zájmu je ale protlačení možné, jen vyžaduje silný materiál nebo počítat s negativem na rubové straně. Můžete ale zvolit také sendvič a na druhou stranu se nic nepropíše.

Emboss neboli slepotisk není zatlačen dovnitř materiálu, ale vystupuje ven (ti štastnější to znají ze své platební karty). Tato aplikace vyžaduje dva štočky, kus a protikus, matrici a patrici. Slepotisk se aplikuje bez barvy, tedy bez fólie. Nejlepší výsledky jsou spíše na tenčích materiálech do gramáže 300 g.

Základem úspěchu je dodání motivu v křivkách. Bez toho se dál nepohneme. Konzultujte s námi svůj záměr, materiál, vše. Omezení jsou mnohá, ale podporují kreativitu.

Náš tip: Očesejte údaje na Vaší vizitce na funkční minimum, zaplaťte si kvalitní mosazný štoček a nechte si vizitky narazit na 1 mm ve hmotě barvené SUMO. Tisku barvou se úplně vyhněte. Všechny ohromíte.

Kontaktní informace