Dokončování

Bigování, falcování, kulacení rohů a další radosti

falcování
vrtání
Co se děje po tisku a řezu finálního výrobku?

 

Bigování

Co to slovo znamená, nikdo neví. Jisté je, že jde o zlomení papíru tupým nástrojem tak, aby vznikl žlábek, který usnadňuje složení papíru. Big je zásadní prvek obálky sešitu pro vazbu V1, šitou jak drátem, tak nití. Bigované výrobky dodáváme i složené a zalisované. Bigování se používá přibližně od gramáže 150 g, pro nižší gramáže se používá falcování.

 

Falcování

neboli skládání je prosté (ale přesné) složení papíru na polovinu nebo třetinu za pomoci knihařské kosti. Falcují se jednotlivé archy, falcují se obálky po výseku, aby se mohly zalepit, falcuje se celý blok sešitu před vazbou V1 drátem, falcují se složky před vazbou V8 nebo koptskou vazbou, falcují se i vícenásobné mapové sklady. Falcujeme do odpadnutí rukou, pak použijeme strojní výpomoc. 

 

Vrtání

Papír vrtáme na jednovřetenové vrtačce LIHIT vrtáky o průměru 3, 4, 5, 5.5 a 6 mm. Vrtání se hodí zejména na visačky, vrtají se ale i celé bloky pro vazby na knihařské šrouby, jako třeba náš vzorník.

 

Kulacení rohů

Knihář už na to přišel! Nechte se taky zakulatit. Nebo alespoň Vaše sešity či vizitky. Pracujeme na stroji Cyklos (výška stohu až 20 mm) s rádiusy 6, 9 a 18 mm. Čekáme na Vaši poptávku, abychom pořídili více nástrojů. 

 

Perforace

Zejména vstupenky a tombolové lístky by bez perforace neměly smysl. V našem podání používáme šicí stroj Minerva, ale na vyžádání to dokážeme i jinak. 

 

Zlacení ořízky

U vizitek, pozvánek nebo knižních bloků nově nabízíme profesionální zlacení ořízky přes fólii pro horkou ražbu, žádný kompromis se sprejem. K dispozici je celý sortiment fólií TFP. Fólie Kurz je dostupná na vyžádání.

 

Lisování

Nejeden knihařský postup si vyžádá delší pobyt v lisu a to nejlépe přes noc. Máme ve výbavě tři lisy ve velikostech A4, B3 a B1. Pod tím největším z nich by se dal lisovat i codex gigas.

Kontaktní informace

Provozovna + fakturace:

Centrum grafických papírů s.r.o.
Na Letné 113/1, 77900 Olomouc
IČ: 05255091
DIČ: CZ05255091

Číslo účtu: 9499403001/5500

 

Sledujte nás: 

obchod@graficke-papiry.cz

725 027 014 – Juraj – Svatby

739 662 711 – Ondřej – Papír, firmy

732 970 836 – Honza – Knihy, publikace

 

Otevírací doba:

po–pá 9–17

 

Aktuálně a bezpečně:

Naše dílna je stále v provozu. E-shop funguje bez přestání. Zásilky opouští výrobu den co den. 

Případné konzultace však prosím směřujte na telefon či e-mail. 

Osobní převzetí hotové zakázky možné vždy v závislosti na aktuálních protiepidemických opatřeních.

: